Idea, motto

Patron szkoły:

Patronka

Na mocy uchwały nr 9/2005 Rady Gminy Żabia Wola z dnia 31 marca 2005 roku, nadano Szkole Podstawowej w Skułach imię Marii Kownackiej.

Maria Kownacka ( 1894 - 1982 ) to nauczycielka, bibliotekarka i pisarka, autorka ponad 50 książek oraz sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Poruszane są w nich  głównie tematy z przyrody oraz problemy codziennego życia dzieci w domu, przedszkolu i  szkole.  Twórczyni teatrzyku supełków, współtwórczyni warszawskiego Teatru „ Baj", jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury dziecięcej XX wieku.

Kalendarium życia i twórczości:

• 1894 - 11 września w Słupie k/ Kutna na świat przychodzi Maria Ludwika Kownacka, córka Jana i Ludwiki z Lesznowskich
  • 1910 - 1912 - Maria uczy się na pensji Pauliny Hewelke w Warszawie
  • 1912 - rozpoczyna pracę jako wiejska nauczycielka
  • 1919 - 15 kwietnia debiutuje na łamach „ Płomyka" opowiadaniem „ O kurce czubatce, kurczątkach niebożątkach i o Andrzeju Przewoźniku". 15 września rozpoczyna pracę jako bibliotekarka w Głównym Urzędzie Ziemskim, przekształconym wkrótce w Ministerstwo Reform Rolnych
  • 1919 - 1921 - uczęszcza do seminarium dla nauczycieli rzemiosł
  • 1928 - współorganizuje Teatr „ Baj" na warszawskim Żoliborzu
  • 1930 - kończy Roczną Szkołę Bibliotekarską przy Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy
  • 1936 - debiut książkowy Kownackiej - „ Plastusiowy pamiętnik"
  • 1939 - 1944 - lata okupacji (do lipca 1944) spędza w Krzywdzie, biorąc udział w tajnym nauczaniu. W czasie Powstania Warszawskiego współredaguje tajne pismo okupacyjne dla dzieci „ Jawnutka" (późniejszy „Dziennik Dziecięcy")
  • 1946 - 1950 kieruje biblioteką w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych
  • 1948 - otrzymuje Srebrny Krzyż Zasługi
  • 1952 - otrzymuje nagrodę m. st. Warszawy za twórczość dla dzieci i młodzieży
  • 1956 - otrzymuje nagrodę Prezesa Rady Ministrów za działalność pedagogiczną i twórczość literacką dla dzieci i młodzieży
  • 1971 - 21 marca otrzymuje Order Uśmiechu
  • 1975 - dnia 5 maja dostaje Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • 1976 - po raz drugi otrzymuje nagrodę Prezesa Rady Ministrów za działalność pedagogiczną i twórczość literacką dla dzieci i młodzieży
  • 1979 - ukazuje się milionowy egzemplarz „Plastusiowego pamiętnika"
  • 8 września, w siedzibie Naszej Księgarni otrzymuje Orle Pióro
  • 1982 - 27 lutego umiera w wieku 87 lat. Zostaje pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Patronka       Patronka     Patronka

Spośród utworów Marii Kownackiej największą popularność zdobyły „ Kajtkowe przygody", „Rogaś z Doliny Roztoki" i oczywiście „Plastusiowy pamiętnik".

Stworzony przez Kownacką sympatyczny ludzik z plasteliny stał się ulubieńcem kilku pokoleń polskich dzieci.

Na życzenie najmłodszych, Maria Kownacka uczyniła go bohaterem kilku następnych książek: „Przygody Plastusia", „Misio i Plastuś", „Skrzynka skarbów", „Wielka wyprawa do lasu", „Plastusiowo", „Wesołe przedszkole", „Za żywopłotem".

Podczas spotkania z Mariolą Pryzwan otrzymaliślimy podpisany przez nią egzemplarz jej książki o życiu i twórczości naszej patronki ("Plastusiowa mama"). Dzieło znajduje się w bibliotece szkolnej.

plastusiowa mama      plastusiowa mama

opracowała: Barbara Gradkowska